Зуби на межі життя та смерті

Posted by Web 03.02.2022 0 Comment(s)

Зуби, вірніше їхня відсутність. Мало хто усвідомлює, що взагалі-то у середньостатистичного українця близько шістдесяти років у середньому видалено вісімнадцять зубів і більше. Тобто, як мінімум, половини зубів у значної частини жителів України просто немає. Більше того, в середньому по країні кількість беззубих людей становить чотирнадцять відсотків. У чому причина? А вона проста: по-перше, ми не хочемо витрачати час на лікування зубів, якщо вони не болять, а по-друге ми не хочемо витрачати гроші, тому що це недешево, а безкоштовне лікування зубів залишилося тільки в нашому радянському минулому. Тому найчастіше зуби просто видаляємо. Радикально та дешево. Проте чи знаємо ми, як впливає на наше життя та долю кожен вирваний зуб?


Японець Садао Сато прославився тим, що протезував беззубих щурів

Так він з'ясовував, чи кількість зубів впливає на пам'ять. Спочатку його піддослідні з повним набором зубів шукали у басейні шлях до плотика, прихованого у воді. schaste v seme ot zdorovyh zubovВони це вийшло. Потім щурам видалили жувальні зуби і знову відправили до басейну. Вони почали плутатися та не змогли зорієнтуватися. На третьому етапі вчені встановили коронки, тобто протезували щурів. У них з'явилася можливість жувати адекватно і через тиждень здатність знаходити вихід з водного лабіринту у щурів відновилася. Японці прийшли до висновку, якщо зуб на зуб не потрапляє, погіршується пам'ять. Але зуби щурів не те, що в людини. Перевірили на беззубих людях, які готуються до встановлення коронок та імплантів. Вони заповнили тести на кмітливість та пам'ять до стоматологічних процедур та після. Відмінність є. З відновленими зубами люди розуміють швидше. Дуже важливо, щоб кожен зуб на верхній щелепі відповідав своєму партнеру на нижній щелепі. Тому ходити довго з беззубим ротом не можна, особливо у похилому віці.
У Мерілендському університеті вчені зробили найсвіжішу знахідку в зубах – невідомі структури циліндричної форми виявлені у дентинних канальцях. Ці канальці самі по собі вузенькі, в п'ятнадцять разів тонші за людське волосся, а трубочки, що виходять з них ще менше. Частина трубочок порожні, деякі чимось заповнені і на вигляд здаються твердими. У Меріленді припускають, що кожен різновид трубочки служить передачі певних сигналів. Але яких і куди поки що питання.

Одна із загадок зубів: вони виростають, але з чого?

Виявляється, це й досі невідомо. Декілька років тому англійці спробували в лабораторних умовах створити зубну тканину за допомогою гормонів. Але спроби провалилися. Потім активували певні гени, що теж не вийшло. Особлива ставка була зроблена на стволові клітини, експерименти з ними тривають уже п'ятнадцять років. Але поки що теж до кінцевої розгадки цієї ребуса далеко. Вийшло виростити до зачатку. Декілька разів виходило до утворення дентину – твердого шару світло-жовтого кольору. Але ці зуби ніколи не покривалися емаллю. Виходить, ще є якийсь елемент, який дає старт виникненню зубної тканини у людини.pamjat luchshe rabotaet kogda est svoi zuby
Спочатку дослідження йшли на базі школи біомедицини Далекосхідного Федерального Університету. Потім до пошуку приєдналися японські вчені. І здається спільними зусиллями вдалося вирішити частину загадки. Було виявлено деякі клітини, які довелося кілька років розглядати в лабораторії, перш ніж була опублікована робота, що наробила багато галасу. Вченим вперше вдалося наблизитися до розуміння з чого ростуть різці, ікла та інші зуби. І сталося це не на прикладі мишей та щурів, а людини. Щоб остаточно підтвердити, чи це недостатній елемент, треба виростити зачаток зуба в пробірці, а потім інтегрувати його в щелепу, де він в ідеалі дозріє до повноцінного.
Яким буде цей зуб? Можливо різець - вони у людини на очах, розташовані по центру. Але не лише цим виділяються. Саме з різцями найчастіше пов'язані лякаючі випадки поліодонтії - аномального явища, коли в ротовій порожнині раптом виникають сотні зубів. Які причини надкомплектних зубів? Поки що є лише версії. По одній, у дитини на стадії ембріона розщепився зачаток зуба, й у місці одного сформувалися десятки зайвих. А за іншою версією, зубна система прагне повернутися до первісної кількості елементів, закладеної природою. Таке явище називається атавізм - коли виникають ознаки, властиві віддаленим предкам, але відсутні у найближчих. Існує наукова теорія, що колись у предків людей було по шість різців на верхній щелепі та стільки ж на нижній. І сенс у них був. Ці зуби з важливою функцією, ними захоплюють та розрізають їжу. Версію про атавізм можна було віднести до найменш ймовірних, якби ми не знали ще одного прикладу із явно зайвими зубами.

Вони не потрібні людям, але продовжують рости в ротовій порожнині, а їм там зовсім немає місця

Річард Клайн, антрополог зі Стенфордського університету, бачив тисячі черепів стародавніх людей, і в жодному не було кривих зубів. Вони підігнані наче під лінійку. У всіх ідеально рівний зубний ряд. А що ж у нас? Робота всіх сучасних ортодонтів зосереджена на випрямленні зубів. Досвідчені стоматологи кажуть, що з кожним поколінням людей із деформованими зубами стає більше. Різницю можна побачити на членах однієї сім'ї. Якщо у старших незначне викривлення, то у їхніх дітей зуби заходять один на інший, збираються в купку або відхиляються від ясен. Це пов'язано лише з одним, ще дві сотні років тому у людей після закінчення зубного ряду залишалося вільне місце, у нас його немає. І немає можливості уміститися навіть належному числу зубів.
zdorovye zuby pomogajut vsemu organizmuЗубам доводиться боротися за своє місце ще в кістки, до того як проріжуться. Дитина зазвичай народжується без видимих зубів у роті. Але у нього під яснами лежать двадцять готових молочних зубів. Вони закладаються на шостому тижні вагітності. І майже відразу ж, водночас із молочними, з'являються зачатки постійних. Всі вони розташовуються в чотири ряди: два внизу, два вгорі, і чекають свого часу, щоб вибратися назовні. Через те, що щелепи у людей скорочуються, крайні зуби змушені шикуватися на три поверхи. У віці від шести до десяти років молочні розхитуються і випадають, поступаючись місцем дорослим зубам. Змінюються спочатку двадцять зубів, потім виростають вісім постійних. А чотири зуби, які ми називаємо зубами мудрості, ще сидять усередині кістки. Але рухатися їм треба, вони років двадцять чекали на свою чергу, починають прорізатися, а встати ніде. Їм не залишається нічого іншого, як зіштовхувати все, що заважає. У результаті нудьгується центральна група зубів, саме яка на увазі.
Чому зуби мудрості не припинять рости, як непотрібні сучасному людству? Немає відповіді на це запитання. Але є два варіанти розвитку подій у майбутньому. Або ми почнемо посилено навантажувати свої щелепи, і вони розсунуться самі, що, звичайно, малоймовірно. Або ці зуби остаточно стануть рудиментом і перестануть рости. Другий варіант називають вчені більш реалістичним. Сьогодні стоматологи кажуть, що вже з'явилися не світло діти, які зубів мудрості зовсім не мають. А поки що нам доводиться жити із зубами, які вкрив і навскіс, або їх випрямляти.

Вирівняти зуби можна у будь-якому віці

І стануть вони в щелепі так, як задумав лікар ортодонт. Переміщуються навіть ті, що сильно вибиваються із ряду. Головне питання, як рухається коренева частина зуба, адже вона занурена у тверду кістку. Виявляється, у найближчих тканинах до зуба є зв'язки, здатні розтягуватися. Вони справжній порятунок. Тільки завдяки їм брекети можуть посунути зуби. Процес повільний, зв'язки тягнуться зі швидкістю, майже наближеною до нуля. Тому випрямлення займає щонайменше два роки.
У липні 2021 року опубліковано дані опитувань менеджерів з персоналу українських компаній. Більше половини з них зізналися, що відмовляли кандидатам через зовнішність, і кожен п'ятий окремо відзначив недоглянуті зуби. Не найзаконніший критерій для підбору співробітника, але нейрофізіологи кажуть, що кадровики частково мають рацію. Із зубами, яких не соромляться, усміхаються найчастіше. І це прямий сигнал мозку. Нейрохімічні процеси в ньому починають йти так само, начебто все добре. А це своєю чергою позначається на психіці людини, неприємності вона переживає легше. Ну а кому потрібний працівник із депресіями? Красива посмішка природно це сексі, це красиво, це модно, це знімає зайві роки. Центральний зуб – індивідуальність, другий зуб – це шарм, третій зуб ікло – це сила. І ось гра цих трьох зубів у фронті дуже велику роль відіграє у спільній посмішці. Люди собі подобаються. Людям подобається усмішка, люди починають презентувати себе по-іншому.
Занадто нерівні зуби – це не лише некрасиво, рано чи пізно вони скривлять хребет. Коли таку заяву п'ять років тому зробили австрійські стоматологи, вона викликала багато суперечок. А зараз ніхто не сумнівається, зуби – ключова ланка у роботі м'язів та суглобів. Вони можуть вплинути на роботу м'язів, які утримують хребет, у шийному відділі, грудному, поперековому. Ланцюжок на перший погляд влаштований просто. Кожен із зубів з'єднаний з чотирнадцятьма парами жувальних м'язів, а м'язи підключені до суглобів. Але якщо в цій системі щось порушується, то виникають проблеми навіть у таких частинах тіла, як ноги.

Лицьова дуга

Лицьову дугу зараз використовують у стоматології, щоб виміряти співвідношення один до одного всього, що є на обличчі. Її збирають майже годину, потім стільки ж встановлюють. Вона фіксується на переніссі, на скронях, потім всі частини конструкції приєднуються до нижньої половини особи. Пацієнту доведеться довго рухати нижньою щелепою вліво-вправо, висувати вперед щелепу, терти зубами, жувати цукерку і навіть рахувати до дев'яносто у зворотному порядку. Від усіх точок обличчя та щелеп, до яких прикріплено дугу, йдуть сигнали до комп'ютера. Там малюється складний графік із траєкторією руху нижньої щелепи. Одночасно все співвідноситься з реакціями скронево-нижньощелепного суглоба.prodolzhitelnost zhizni uluchshaetsja ot zdorovyh zubov
Навіщо все це? Лицьова дуга визначає, як зубний ряд орієнтований щодо всього черепа. І навіть як передні зуби розташовані щодо носа, очей, губ . Виявляється, зуби, що нерівно виросли, або дірка в ясні замість зуба могли спотворити всі риси обличчя. Мало хто знає про те, що кожен зуб повинен бути на рахунку, починаючи з самого дитинства. Особливо коли, змінюючи молочні, прорізаються незмінні. Вони йдуть з обох щелеп назустріч один одному і задають пропорції особи, які зберігаються протягом усього життя.

Замовлення зворотнього дзвінку

Ім'я

* Номер телефону

Передзвоніть мені
Будь ласка, зачекайте
Запит успішно відправлено.

Заповніть форму і менеджер зв'яжеться з Вами

Ваше ім'я

* Ваш телефон *

Підтвердити замовлення
Будь ласка, зачекайте
Дякуємо. Ваше швидке замовлення успішно відправлено. Незабаром ми з Вами зв'яжемося для уточнення деталей.

Безкоштовна доставка

від 3500 грн

Гарантія від виробника

Оплата готівкою або карткою

Замовлення онлайн цілодобово